K 01.10.2020 vstúpi do platnosti najnovšia novela Obchodného zákonníka. V nasledovnom článku vám prezradíme, čo sa od tohto dátumu zmení v problematike likvidácie spoločnosti a osôb v exekúcii
Likvidácia spoločnosti po novom
Proces likvidácie spoločnosti prechádza významnými zmenami. Tieto zmeny sa týkajú všetkých spoločností, ktorých likvidátor je zapísaný do obchodného registra neskôr ako 30.9.2020. Po novom už spoločnosť nebude môcť vstúpiť do likvidácie dňom zrušenia, ale až zápisom likvidátora do obchodného registra. Pri dobrovoľnom zrušení spoločnosti budú spoločníci alebo príslušný orgán povinní rozhodnúť o ustanovení likvidátora súčasne s prijatím rozhodnutia o jej zrušení. Najneskôr tak musia urobiť do 60 dní. Ak tak neurobia, likvidátora ustanoví súd.
Likvidátor spoločnosti môže byť:
– správca konkurznej podstaty,
– bezúhonná osoba zapísaná v registri fyzických osôb, ktorá súhlasí s ustanovením za likvidátora a bolo by ju možné ustanoviť za člena štatutárneho orgánu spoločnosti.
Ak likvidátora ustanoví súd, bude náhodne vybraný zo zoznamu správcov konkurznej podstaty.
Zmenila sa tiež výška súdneho poplatku za zápis likvidátora do obchodného registra. Namiesto doterajších 66 Eur to bude 99,50 Eur.
Preddavok na likvidáciu
Zavádza sa povinnosť zložiť preddavok na likvidáciu vo výške 1 500 Eur. Preddavok sa zloží do úschovy u notára ešte pred zápisom likvidátora do obchodného registra a je určený na náhradu výdavkov a odmenu likvidátora. Táto povinnosť platí bez ohľadu na to, či si likvidátora ustanovili spoločníci alebo súd.
Ak likvidátora ustanoví súd, bude mu náležať odmena podľa osobitného predpisu. Ak ho ustanoví orgán spoločnosti, môžu si výšku odmeny dohodnúť zmluvne.
Zánik jednostranných právnych úkonovPri vstupe do likvidácie automaticky zaniknú všetky jednostranné právne úkony spoločnosti, ako sú splnomocnenia, poverenia, príkazy a podobne. V platnosti zostanú len splnomocnenia na zastupovanie v súdnom konaní.
Postup prihlasovania pohľadávok a iné povinnosti likvidátora
Likvidátor je povinný oznámiť v Obchodnom vestníku vstup spoločnosti do likvidácie všetkým známym veriteľom spoločnosti s výzvou na prihlásenie pohľadávok voči nej. Táto povinnosť bola daná aj doterajším znením zákona. Po novom je súd oprávnený uložiť túto povinnosť likvidátorovi, a to aj opakovanie.
Novela Obchodného zákonníka ďalej upravuje postup prihlasovania pohľadávok do likvidácie a to, akým spôsobom sú pohľadávky uspokojované. Upravuje aj to, akým spôsobom sa likvidácia ukončí. Likvidátor bude povinný vyhotoviť zoznam pohľadávok a majetku spoločnosti do 45 dní od zverejnenia oznámenia o vstupe spoločnosti do likvidácie. Oba zoznamy je povinný uložiť do zbierky listín obchodného registra.
Povinnosť likvidátora vyhotoviť účtovnú závierku, konečnú správu o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku zostáva. Po novom však bude musieť zverejniť v Obchodnom vestníku oznam, že všetky tieto dokumenty boli vyhotovené.
Minimálna dĺžka trvania likvidácie
Minimálna dĺžka trvania likvidácie bola určená na 6 mesiacov. Likvidácia nesmie skončiť skôr, ako táto lehota uplynie. Lehota sa počíta od zverejnenia oznámenia o vstupe spoločnosti do likvidácie v Obchodnom vestníku. Pokiaľ sa jedná o spoločnosť s prebiehajúcou daňovou kontrolou alebo daňovým nedoplatkom, minimálna dĺžka likvidácie sa predlžuje na 12 mesiacov.
Zmeny pre osoby v exekúcii
Novela Obchodného zákonníka sa vzťahuje tiež na osoby uvedené v Registri vydaných poverení na vykonanie exekúcie a obmedzuje ich podnikanie v spoločnostiach s ručeným obmedzením. Exekúciu nie je možné prelomiť ani súhlasom správcu dane.
Každý, kto je v tomto registri uvedený, nebude môcť založiť s.r.o. ako spoločník a nesmie byť zapísaný ako konateľ s.r.o. Nebude tiež môcť nadobudnúť obchodný podiel v s.r.o. a zmena sa dotkne aj prevodu obchodného podielu v s.r.o. — nebude ho možné previesť na inú osobu či iného spoločníka.
V prípade, ak potrebujeťe viac informácií ohľadom likvidácie společnosti, môžete nás kedykoľvek kontaktovať.